*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for International History Olympiad
Bee Finalist
Bee Winner

Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Rd. 4 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Sheena Li Lisgar Collegiate Institute 11 11 13 11 11 46 4 8 Champion
Josh Lane Lisgar Collegiate Institute 11 9 10 9 5 33 5 3 Runner Up
Alec Sampaleaneau University of Toronto Schools 11 10 9 12 10 41 7 2 Third Place
Matija Stovanovic Lisgar Collegiate Institute 11 10 6 9 7 32 3 Rd. 1 Finalist
Nathan Prokipcak Merivale High School 11 7 6 12 6 31 2 Rd. 1 Finalist
Brandon Forys Tempo School 12 2 4 10 11 27 -1 Rd. 1 Finalist
Nathalie Lopez Westmount Secondary School 12 9 6 4 6 25
Garett Cooper Bloor Collegiate Institute 12 6 9 3 4 22
Spencer Ki Senator O’Connor College School 12 6 3 7 4 20
Yoni Katchan CHAT 11 5 3 4 0 12
Lance Hart Westmount Secondary School 11 1 3 3 3 10
Jonah Kidd Selwyn House School 11 4 1 1 2 8
Matthew Gene Senator O’Connor College School 12 0 4 2 2 8
Waleed Hussain Bloor Collegiate Institute 12 2 1 5 -1 7
Matthew Behr Selwyn House School 11 1 1 2 1 5
Alexander Mavridis Selwyn House School 11 -1 2 1 2 4
Noah Kidd Selwyn House School 11 5 0 -1 0 4

JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Rd. 4 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Ryan Hamilton Royal St. George’s College 10 11 12 11 9 43 7 8 Champion
Gareth Thorlakson University of Toronto Schools 10 11 13 11 13 48 7 6 Runner Up
Colin Veevers Lisgar Collegiate Institute 10 10 9 10 6 35 5 1 Third Place
Kevin Le Colonel By Secondary 10 5 6 6 9 26 4 Rd. 1 Finalist
Nicholas Geist Royal St. George’s College 10 3 6 6 4 19 1 Rd. 1 Finalist
Ernest Li University of Toronto Schools 10 9 10 5 2 26 0 Rd. 1 Finalist
Tim He Westmount Secondary School 9 4 4 7 3 18
Aakash Budhera University of Toronto Schools 10 4 5 6 1 16
Ben Jones University of Toronto Schools 10 5 4 2 5 16
Darcy Mazloum Loyola High School 9 6 3 2 2 13
Noah Merali University of Toronto Schools 10 1 4 3 3 11
Max Mickleson University of Toronto Schools 10 4 1 1 4 10
Connor Glossop University of Toronto Schools 10 3 2 2 2 9
Ian Chow University of Toronto Schools 10 3 0 4 1 8
Olive Nugent Lisgar Collegiate Institute 10 2 4 0 2 8
Thomas Mennill Lisgar Collegiate Institute 9 3 1 3 0 7
Marcus Forbes-Green University of Toronto Schools 10 0 2 2 2 6
Masuki Taylor University of Toronto Schools 10 1 2 -1 3 5
Matthew McGoey Lisgar Collegiate Institute 9 3 0 1 1 5
Aaron Nash Royal St. George’s College 10 0 2 1 1 4
Andrzej Fedorowicz Loyola High School 9 1 1 2 0 4
Harveen Brar Tempo School 9 1 0 1 2 4
Maya Burak University of Toronto Schools 10 0 2 1 0 3
Dmytro Pacholuk Loyola High School 9 0 0 0 1 1
Kieran Dill Loyola High School 9 0 0 0 1 1

MS Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Rd. 4 Total Finals Total Status
Oliver Weizel University of Toronto Schools 8 13 10 11 12 46 8 Champion
Jack Zimakas Royal St. George’s College 8 11 6 11 11 39 7 Runner Up
Thomas Baxter Turnbull School 8 10 6 6 6 28 3 Third Place
Cameron Miranda-Radbord University of Toronto Schools 7 4 3 10 5 22
Andrew Chen Team Awesome History 6 4 3 4 5 16
Herman Lam Team Awesome History 6 3 4 2 3 12
Adrian Riger¬† Royal St. George’s College 8 4 -1 2 5 10
Callun Manson Royal St. George’s College 8 3 1 5 0 9
Daniel Tiwana Tempo School 6 1 1 1 0 3
Gavin Taylor Royal St. George’s College 8 1 0 1 0 2